sobota, 19 lutego 2011

Głos wołającego na pustyni...


Witam,

Dziś mam emocjonalnie bardzo ciężki dzień. Właściwie "rzuca" mną po ścianach, ponieważ kołaczą się we mnie pytania o sens dalszego pisania tego bloga! Po co to komu potrzebne, kogo mogą obchodzić jakieś przemyślenia cierpiącej mamuśki, której nieszczęściem było i jest, że Synek zachorował na to dziadostwo?! Mało to jest dramatów w życiu? Ludzie nastawieni są na czerpanie radości z życia, a nie wczytywanie się w jakieś epistoły rozżalonej mamuni!

Tak, jestem dziś wściekła na wszystko i wszystkich na ludzi i na materię tego świata szeroko pojętą! Przyznaję dziś sobie prawo, aby się trochę powściekać! Niestety, to moje zachowanie wynika raczej z bezsilności w stosunku do wielu spraw i sytuacji. Ale po kolei... z jednej strony bardzo chcę pisać na ten właśnie temat, który czuję każdym skrawkiem mojego serca i duszy, a z drugiej strony POTWORNIE SIĘ BOJĘ! Czego? Tego mianowicie, żeby nie narobić sobie kłopotów, bo przecież znajomi nie znają całej prawdy o Filipe. Jakim naprawdę był chłopakiem. Może lepiej byłoby zostawić to wszystko, tak jak jest do tej pory?

Otóż w środowisku w którym żyję nie wypada mieć kłopotów z dziećmi, mężem o dalszej rodzinie nie wspomnę - jest to po prostu w złym tonie mieć jakiekolwiek kłopoty! Nawet pies powinien pasować do całości! Dzieci - zawsze świetnie się uczą, studiują najlepiej dwa fakultety i oczywiście na najlepszych uczelniach, a potem to już tylko "swietlana" przyszłość latorośli! Mowy nie ma, aby były uwikłane w jakieś problemy, uzależnienia narkotykowo - alkoholowe! O tym po prostu się nie mówi! Moje środowisko czyta i słyszy o takich zjawiskach tylko w mediach! Przecież te wszystkie mamusie i tatusiowie dwoją się i troją, aby ich pociechy zaznały Ziemskiego Raju! A jeśli trafi się już jakiś problem natury wychowawczej, czy zdrowotnej u znajomych, czy sąsiadów, to wszysko jest odpowiednio komentowane przez markową pocztę pantoflową w trybie natychmiastowym! Budzi się we mnie refleksja: czy ironizuję z takich właśnie postaw, czy aby potrosze nie zazdroszczę, bo mnie akurat nie wyszło? Być może...

Dlatego najnormalniej w świecie drżę przed ewentualnym rozpoznaniem! Jak to? Jej syn był chory i akurat na taką właśnie chorobę? Nie ma wtedy współczucia (czego nawet nie chcę) tylko odtrącenie! Czujesz się jak trędowata! Nie pasujesz do towarzystwa! Nie zależy mi na tym, ale przecież muszę gdzieś mieszkać! Boję się po prostu reakcji ludzi z mojego środowiska tego napiętnowania, tej niezdrowej fascynacji nowym tematem! Nie pasuję wtedy do tego ładnego obrazeczka w jakim tkwię, a w którym żyć muszę! Może usłyszłabym nawet wsparcie kogoś mądrego: niech nie zależy ci na opinii wszystkich ludzi, bo tak sie nie da! Rozsądny i wiedzący na czym ta choroba polega na pewno tak nie zareaguje! Tylko ten, kto widzi swój czubek nosa i niewiele po bokach oraz zakochany w swoim wszechświecie, czyli rodzince będzie ciebie potępiał! Ale za co, pytam się?
Zaraz gdzieś rodzi się we mnie bunt! Dlaczego, to ja mam być winną, że mój Syn zachorował? Ja nie czuję się winna! Przecież do tej pory lekarze twierdzą, że nieznane są przyczyny zachorowania na schizofrenię. Powodów może być wiele: geny, zażywanie w przeszłości narkotyków, słaby już od dzieciństwa tzw. kręgosłup psychiczny, problemy z ciążą matki, problemy przy porodzie i wiele innych. Dlatego też lekarze, tak sczegółowo przeprowadzali wywiady zarówno z Synem jak i ze mną.

Dlaczego, tak mało mówi się i pisze w mediach na temat schizofrenii? Tysiące młodych ludzi i nie tylko zapada, co roku na tę chorobę!!! MY JAKO SPOŁECZEŃSTWO NIE JESTEŚMY O TYM INFORMOWANI. Ach, taka tam marginalna "choróbka"! NIEPRAWDA!!! Oddziały psychiatryczne w szpitalach, akademiach i instytutach są pełne, mało tego pękają w szwach od nadmiaru pacjentów chorujących na schizofrenię i choroby jej pochodne! Na miejsce na oddziale czeka się przeciętnie okoła miesiąca, chyba że chory naprawdę źle się czuje lub "zmajstruje" coś na tyle poważnego, iż zagraża to życiu jego lub rodziny i np. przywiezie takiego delikwenta policja! Ja mieszkam akurat mieście, gdzie z braku funduszy został zamknięty oddział psychiatryczny w jednym ze szpitali. Wiadomo, że tym samym kolejka na oddział wydłuża się do innego, a zarazem jedynego szpitala w mieście. Na miejsce w Instytucie w W-wie mój Syn czekał ponad 1.5 miesiaca i tak krótko! Żeby dostać się do ośrodka terapeutyczno-odwykowego czeka się np. dobrze ponad 3 m-ce. OCZYWIŚCIE NA WSZYSTKO BRAKUJE PIENIĘDZY!

Tylko raz jeden któregoś roku w październiku (miesiąc poświęcony schizofrenii) ogladałam program w TV na 2 programie pt. "Otwórzcie drzwi schizofrenii" w porze kiedy to najczęsciej ogladają programy panie niepracujące, a reszta w tym czasie jest poza domem. Chociaż muszę stwierdzić, że będąc kiedyś w Stanach widziałam program poświęcony schizofrnii dziecięcej... przed północą! O zgrozo! Jak taki materiał miał trafić do rzeszy ludzi? Oczywiście ogłupiający serial nadawany był w porze największej oglądalnosci - nie chce mi się nawet tego komentować! Liczę Czytelniku po prostu na Twoją inteligencję.

A tak jeszcze w ramach czepiania się... jest w Polsce sieć placówek, gdzie swoje spotkania mają np. alkoholicy i ich rodziny, są miejsca, gdzie spotykają się "Amazonki" w swoich klubach i chwała Im za to! A pytam się, czy są jakieś miejsca spotkań, gdzie mogą spotykać się rodziny chorych na schizofrnię, żeby dzielić się i wspierać w walce z tą chorobą? Ja ich nie znam, bo po prostu nie ma ich w mieście w którym mieszkam. Może należałoby podnieść jakieś larum i pomyśleć o samych chorych i ich rodzinach - to nie jest takie trudne do wykonania! MY, JAKO SPOŁECZEŃSTWO PIĘKNIE ZAMIATAMY TEN TEMAT POD DYWAN W MYŚL ZASADY, TO JEST MARGINALNA SPRAWA! NIE PROSZĘ PAŃSTWA, TO JEST OGROMNY PROBLEM WIELU TYSIĘCY MŁODYCH I NIE TYLKO MŁODYCH LUDZI!
Mogłabym jeszcze długo tak grzmieć, ale czy mój głos nie jest tylko głosem wołającego na pustyni?! Nie wiem...


                                                                                                        Clara Fabio

7 komentarzy:

 1. Sens pisania tego bloga jest. Tym sensem jest nie tylko, co być może dla Pani się liczy, czyli żeby się wygadać wobec potrzeby wyrzucenie bólu. Sensem dla mnie jest to, żeby zanalizować to, co się przykrego wydarzyło... Na pewno są przyczyny tego, co się stało. Tylko, że, jak już napisałem pod innymi Pani wpisami, nie jest dobrym pomysłem zamiatać to wszystko pod dywan diagnozy psychiatrycznej... Chciałbym, żeby Pani opisała co miało miejsce - opisała historię problemów Pani syna. Nie warto wierzyć w mit "schizofrenii"... Jeden z prominentnych psychiatrów polskich powiedział mi "Diagnozowanie schizofrenii jest trochę fałszywym tropem, bo zamyka to proces terapeutyczny, zamiast go otwierać". Ludzie są wprowadzeni w błąd, że ta diagnoza to choroba mózgu. Tymczasem to tylko zwykłe ludzie problemy. Wielki mit naszych czasów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam 40 lat, jestem schizofrenikiem od 12 lat, jeżdżę samochodem, pracuje dorywczo, praktycznie nie zażywam leków, miałem psychozę, głosy, halucynacje, można z tym żyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do Anonimowy- tylko się cieszyć! Widać, Twoja choroba nie jest tak ciężka, ale z tymi lekami tak bardzo nie ryzykowałabym. Zdrowia i samych dobrych chwil w Nowym Roku dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję, wzajemnie, jak się czuję syn?

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Anonimowy - Hmmm, pytasz, jak się czuje mój syn? Nie wiem, co Ci odpowiedzieć. Widocznie nie trafiłeś na informacje zawarte w którymś z postów, że mój syn, niestety nie żyje. Chorował na bardzo ciężką postać schizofrenii. Pewien ksiądz powiedział mi, że mój syn już nie cierpi, skoro mam w to WIERZYĆ, to chyba czuje się wreszcie dobrze. Pozdrawiam Cię serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Cytat:
  "MY, JAKO SPOŁECZEŃSTWO PIĘKNIE ZAMIATAMY TEN TEMAT POD DYWAN W MYŚL ZASADY, TO JEST MARGINALNA SPRAWA! NIE PROSZĘ PAŃSTWA, TO JEST OGROMNY PROBLEM WIELU TYSIĘCY MŁODYCH I NIE TYLKO MŁODYCH LUDZI!"
  Jeżeli uważasz, że coś takiegoo jest potrzebne, to stwórz to. Łatwo jest krzyczeć bez sensu, trudniej jest działać. Wszyscy boją się tego samego, co ty: wstydu. To typowo polska, durna przypadłość "co ludzie powiedzą/pomyślą?". A co to kogo obchodzi? Jak komuś się nudzi i ma puste życie, to niech się tym pozajmuje, porobi ankiety, bo ja nie mam czasu na pierdoły.
  Powiem Ci od siebie, że gdybym ja się dowiedziała, że któryś z moich znajomych zmagał się ze schizofrenią i poległ, to pomyślałabym, że był odważny i silny, że chciał walczyć. To samo pomyślałabym o jego rodzinie. A gdybym jeszcze na dokładkę dowiedziała się, że jego matka prowadzi inicjatywę społeczną na temat uświadamiania społeczeństwa i samopomoc dla ludzi, których spotkały podobne historie, to byłabym pełna podziwu i szacunku dla tej matki. Jeżeli uważa Pani inaczej, to chyba należy naprawdę zastanowić się nad tym, czy nie ma się depresji i zmienić się.
  Miałam depresję, pokonałam ją samodzielnie, bez psychologów i psychiatrów. Po jej pokonaniu przecztałam w pewnym piśmie, że zastosowałam na sobie zupełnie przypadkiem jakąś terapię. Skutecznie! A nie mam dyplomu tylko własny rozum. Od tego czasu, 2 lat, depresja nie powróciła i nie powróci, bo wykorzeniłam jej chore schematy z mojej głowy. Polecam to każdemu.
  Życzę inspiracji i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, poruszyła w nim Pani kilka kwestii. Może odpowiem na jedną, że przez pisanie tego bloga, próbuję dotarzeć do ludzi, którzy do tej pory nie mieli styczności ze schizofrenią czy innymi zaburzeniami psychicznymi - to jest właśnie ta moja inicjatywa.

   Proszę mi uwierzyć, że podotykałam sporo klamek zamykając za soba drzwi, gdy prosiłam z innymi rodzicami o stworzenie miejsca na spotkania dla rodzin osób chorujacych na schizofrenię. Zawsze jedna i ta sama odpowiedź - brak możliwości finansowych i lokalowych.

   Co więcej możemy zrobić my - rodzice, rodziny? Chodzić po ulicach miasta z transparentami z napisem: NIE ZAMYKAJCIE ODDZIAŁÓW PSYCHIATRYCZNYCH!
   To nie jest wcale takie proste! Inaczej postrzega się problem z punktu obserwatora a inaczej, gdy się jest w niego uwikłanym.

   To wspaniale, że jest Pani tak silną osobowością i sama poradziła sobie z zażegnaniem depresji.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń