Saturday, February 16, 2013

Ameryko, Najjaśniejsza Pani

Po kilkumiesięcznej przerwie jaka upłynęła od ostatniego wpisu poświęconego mojej córce Poli, dziś chciałabym skorzystać z Waszego przyzwolenia i rozszerzyć tematykę bloga o sprawy z nią związane. Spróbuję przedstawić rzeczową relację z tego, co wydarzyło się u niej od lipca ubiegłego roku, po zdanym już egzaminie do Dental School w USA. Mam nadzieję, że treści te mogą być przydatne między innymi  komuś, kto rozpatruje kwestię wyjazdu i studiowania medycyny (stomatologii) w Stanach. Aby nie opisywać wszystkiego od początku, odwołam się do dwóch wcześniejszych postów tj."Moje FIAT, Panie" i "Modlitwa prostaczka". Obawiam się, że bez przeczytania tych właśnie wpisów nie będzie wiadomo o co dokładnie chodzi.

Drugiego lipca 2012 roku, Pola zdała egzamin, który uprawniałby ją do składania aplikacji do szkół medycznych, konkretnie do dental school, tj. odpowiednik naszej stomatologii. Egzaminy zdawała w USA, ponieważ wcześniej tam studiowała i przebywa do tej pory. Euforia, która temu wydarzeniu towarzyszyła była wielka, ale zarazem krótkotrwała, ale dlaczego tak wielka? Bo nieczęsto zdarza się, aby tak trudne egzaminy na medycynę mógł zdać obcokrajowiec i piszę te słowa niekoniecznie jako dumna matka, tylko niestety takie są fakty! Po pierwszych godzinach radości pojawił się nieproszony gość - lęk! W końcu Pola złożyła papiery do dziewiętnastu szkół, płacąc za wszystko sama, gdyż czasy stypendium z wcześniejszego okresu studiów już się skończyły! Przy wyborze szkoły ważne było jakimi kryteriami się ona kieruje, jaki ma swój wewnętrzny status. Po pierwsze czy przyjmuje obcokrajowców, po drugie czy przyjmuje osoby, które mają na swoim koncie kilka podejść do wcześniej wspomnianego egzaminu. Od sierpnia do października ubiegłego roku odezwało się do Poli cztery czy pięć szkół z różnych stanów Ameryki, zapraszając ją po przejrzeniu aplikacji na interview. Kiedy Pola zamartwiała się, że tak mało szkół przysłało do niej zaproszenia, jej chłopak uważał, że powinna być i tak zadowolona, gdyż mogło zdarzyć się, że żadna ze szkół nie odpowiedziałaby na jej aplikacje! I co wtedy, kolejny rok zmarnowany?!

Jednak koniec roku u Poli tak się zaprogramował, że ostatecznie pojechała do trzech szkół na interview. Pierwsze spotkanie odbyło się w stanie Utah w Salt Lake City - była z niego zadowolona. Polegało ono na prezentacji uczelni, plus jej odpowiedzi ustnej i pisemnej, ogólnie trwało około pięciu godzin. Sama szkoła dobra, tylko zimno jak na Syberii! Kolejne interview miało miejsce w Los Angeles. Na tej szkole zależało Poli szczególnie, gdyż tam mieszkają rodzice jej chłopaka i tym samym miałaby mniejsze koszty utrzymania. Życie w L.A jest koszmarnie drogie, nawet dla Amerykanina! Niestety, tu pierwsza porażka - nie została przyjęta! W zanadrzu miała jeszcze szkołę w Arizonie, wysoki poziom uczelni, no i klimat sprzyjający. I tu znowu zgrzyt - okazało się, że na wcześniejszych studiach, nikt nie zasugerował jej wzięcia takiego przedmiotu jak anatomia, mimo że prosiła o zestaw przedmiotów na dalszą naukę w szkole dentystycznej! Nie wszystkie też szkoły medyczne wymagały, aby anatomia była już wcześniej zaliczona, ponieważ później i tak byłaby obowiązkowa w dental school. Dwóch egzaminatorów prowadzących spotkanie w Arizonie na wstępie zapowiedziało, że chcąc być przyjęta, musi dodatkowo zdać anatomię! Dopiero od tego momentu zaczyna się jazda stromymi schodami w dół! Jeśli byłaby obywatelką USA, mogłaby wziąć tylko jeden przedmiot, czyli anatomię i zapłacić ze swojej już kiesy 3.000$, a skoro nie jest i ma tylko wizę studencką na wcześniejsze studia, musi wziąć cały semestr tj. trzy przedmioty około 3000$ (3 przedmioty x 3.000$ każdy = 9.000$) - Ameryko, jesteś Wielka! Do tego dodajmy wszechogarniający lęk, co stanie się, jeśli nie zda tej nieszczęsnej anatomii?! Za duże ryzyko chyba dla każdego! Chcąc nie chcąc, musiała jeszcze raz to wszystko przetrawić i w końcu stanęło na szkole w stanie Utah.

Wcześniej, zanim Pola zaczęła wysyłać aplikacje do szkół, wydawało się, że ma dostateczną wiedzę odnośnie całej reszty spraw związanych z przyjeciem do szkoły w tym spraw finansowych! Okazało się jednak, że nie do końca i teraz jazda nabrała szaleńczej prędkości! Szkoła w stanie Utah wysyłała już kolejną niespodziankę! Jeśli jesteś studentem obcokrajowcem i nie masz na koncie zabezpieczenia majątkowego na cały czas trwania nauki tj. cztery lata studiów (tak stanowi Prawo Federalne) - PRZESTAŃ MARZYĆ O STUDIOWANIU MEDYCYNY W USA! STUDIA MEDYCZNE 4 LETNIE NA UCZELNI PRYWATNEJ W USA, KOSZTUJĄ +/- 400.000$! Do tego należy dodać oprocentowanie, jakie naliczy sobie bank! Problem polega na tym, że zainteresowanemu tą sprawą śmiertelnikowi, od razu skacze ciśnienie! Czy będąc już po studiach spłacę zaciągniętą od banku pożyczkę i czy zdrowie mi na to pozwoli?! Wiadmo podobnie jest z kredytami branymi na zakup nieruchomości!

Wiem, że dużo tego czytania, ale wytrzymaj jeszcze trochę Drogi Czytelniku, bo tu następuje punkt zwrotny! Kredyt wzięty we wspomnianej wyskości, byłby "zarżnięciem się" na początku jej nowej drogi! I tu przyszła  z pomocą znajoma, która na innej uczelni prowadzi Dział Obsługi Studentów Międzynarodowych! Spojrzała na zareczynowy pierścionek Poli (zaręczyny miały miejsce na początku grudnia 2012) i zapytała tylko, czy dobrze odczytuje jego znaczenie. Gdy Pola przytaknęła i ślub planowany jest na lipiec 2013, ta od ręki zmieniła ich plany na najbliższą przyszłość! Twierdziła, że w sytuacji Poli, nie można zwlekać ze ślubem tak długo, tylko brać go jak najszybciej, gdyż trzeba składać końcowe dokumenty do szkoły, plus znaleźć adwokata, który będzie wszędzie ją reprezentował! Po drugie, jeśli Pola tego ślubu nie wzięłaby do pierwszych dni lutego, wówczas musi pakować walizki i opuszczać terytorium Stanów Zjednoczonych, bo piątego lutego kończyłaby się jej wiza studencka z poprzednich studiów - po prostu koszmar! Po tych rewelacjach, Pola dzwoniła do mnie trzy razy jednego wieczoru zupełnie nie wiedząc, co robić, a ja systematycznie mierzyłam ciśnienie i łykałam tabletki na jego obniżenie! Ale jakoś dziwnym trafem od tego momentu, puzzle zaczęły same układać się w jakąś logiczną całość! Pani adwokat twierdziła, że jeśli Pola wzięłaby ślub w tym wypadku z Amerykaninem, a jej chłopak właśnie urodzony jest w Stanach, wówczas zmienia się jej status i ma prawo niejako automatycznie starać się o zieloną kartę, która otwiera jej szerg drzwi w tym do banków i szkoły! Jako żona Amerykanina może wziąć kredyt tylko na jeden rok studiów, a nie na cztery! Oczywiście koszt studiów medycznych nadal pozostaje taki sam, ale oprocentowanie dostaje tak jak innyni studenci amerykańscy! Co należało zatem zrobić? Jaką decyzję podjąć? I oto którejś nocy dostaję telefon od Poli: Mamuś, pobieramy się i życz nam dużo szczęścia, bo wiesz, że będzie nam ono bardzo potrzebne! A ja, dlaczego nadałam akurat taki tytuł posta? Bo jest trosze przewrotny, po trosze ironiczny!

Ameryko, Najjaśniejsza Pani, od zarania dziejów ciągną do Ciebie pielgrzymi z całego świata po lepsze życie i dostatek! A Ty, jak troskliwa Matka, zamist przyjąć ich pod swoje opiekuńcze skrzydła, odpychasz ich z uporem!

Dosyć już tego naigrywania się, ale jeszcze na koniec - czy zauważamy, co dzieje się na polskich uczelniach? Oczywiście, nasze szkoły wyższe przyjmują każdego, kto tylko wykaże taką wolę i chęci, i pękają w posadach z nadmiaru dumy!

                                                                                                                      Clara

16 comments:

 1. Nikt nigdy nie zmusi mnie to wyjazdu do USA. Dla mnie to nie Ziemia Obiecana. Zdufani w sobie mali i glupi ludzie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wiesz o co ja rozszerzyłabym jeszcze twój komentarz, że Ameryka jest tylko z pozoru "Ziemią Obiecaną", a nie daną! Na obietnicach tylko się kończy! Podobnie zresztą jak i w naszym państwie!

   Delete
 2. Claro ,jestem pelna podziwu dla twojej corki ,dla jej determinacji i dla tego co juz osiagnela.Podjela sie starsznie trudnego zadania i wiem ze osiagnie swoj cel i bedzie bardzo dobra panią stomatolog.Jeszcze wiele ciężkiej pracy przed nia ale z drugiej strony juz tyle osiągnęła.
  Podziwiam ja za odwage ,to na pewno bardzo zdolna i inteligenta dziewczyna ,W Polsce na pewno przyjęli by ja z pocalowaniem reki .Jednak satysfakcja z osiągniętego celu będzie na pewno duzo wieksza. Co do poziomu naszych uczelni nie bede sie wypowiadała bo każdy wie jak jest.Pozdrowienia dla Poli ,powiedz ze trzymamy za nią kciuki:)Magda

  ReplyDelete
  Replies
  1. Magdo, wielkie dzięki za słowa otuchy i pozdrawiam Cię przy okazji serdecznie.

   Delete
 3. Podziwiam. Medycyna to bardzo trudny kierunek.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I dlatego truchleję, czy temu wszystkiemu podoła?!

   Delete
 4. Claro ,przeczytalam jeszcze raz Twój post bo az trudno w to wszystko uwierzyc .Kto wymysla takie opłaty za studia ,przeciez to straszne pieniadze ??Twoja corka jest niesamowita ze podjela sie takiego zadania ,i nie martw sie czy podoła ,bo podoła na pewno ,widac ze nic nie jest w stanie jej zniechecic ,jest silna kobieta i na pewno osiagnie swoj cel .!!Pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete
  Replies
  1. Powiem tak, że nie wiem kto i dlaczego ustanawia takie opłaty, musiałabym się dopytać. Studia medyczne w Stanach od zawsze należały do bardzo drogich, po drugie takie koszty dotyczą uczelni medycznych prywatnych! Jak kształtuje się sytuacja w ogóle na uczelniach państwowych, doprawdy nie wiem. Natomiast branie kredytów na studia w ogóle jest w Stanach prawieże normą.
   Dzięki za dobre słowo pod adresem Poli.

   Delete
  2. Rozumiem ,ale dlaczego w takim razie Pola nie może uczyć się na uczelni państwowej?Czy chodzi o to ze jest obcokrajowcem ?Nam trudno w to uwierzyć bo żyjemy w innych realiach i kwoty o których piszesz dla większości z nas są porostu nieosiągalne .Z drugiej strony ,w USA studiują zapewne najlepsi a nie jak u nas kto chce i potem mamy kraj bezrobotnych magistrów.Pozdrowienia dla Ciebie i POLI:)

   Delete
  3. Pola nie może uczyć się w Stanach w szkole medycznej państwowej, typu nasza stomatologia, bo jest obcokrajowcem! Jeśli chce i ma zabezpieczenie majątkowe i spełnia inne wymagania uczelni, to może studiować medycynę jako obcokrajowiec tylko w szkole prywatnej.

   Pozdrawiam

   Delete
 5. Ameryka to bydło, przepraszam za te słownictwo, ale wszystko co jasne w jednym słowie zamieszka.
  Powodzenia dla Twojej jakże odważnej córki, determinacja to jedno z moich ulubionych cech i słów. Sama muszę jednak popracować nad nią, ale Pozdrowienia dla Poli i Ciebie :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wiesz, przykre było to, że Pola napisała jeszcze list do rektora tej szkoły w Arizonie, prosząc by pozwolił jej zaliczyć tę anatomię już na pierwszym semestrze w tej szkole, na co on się nie zgodził! Oczywiście prawo stało za nim i nie ma wyjątków, tak jak w Polsce! A to pomożemy, a to przychylimy się do prośby studenta! Tam, nie ma tak - na Twoje miejsce czekają dzisiątki innych! Może i dobrze jej, że nie wyrazili zgody - ktoś skomentuje! Fakt jest taki, że ona przeszła pozytywnie przez interview, no cóż widocznie ta szkoła nnie była jej sądzona!

   Delete
 6. Claro jestem zdumiona niektorymi komentarzymi typu, np. Ameryka to bydlo, czy nikt mnie nie zmusi do wyjazdu do USA.
  Przeciez nikt nikogo do niczego nie zmusza, ludzie.
  Nauczanie w USA, bardzo rozni sie od tego w Polsce, nie oszukujmy sie.
  Pola zdecdowala sie na nauke w USA, nie jest to latwe. Uwazam, ze swietnie sobie radzi i dobrze, ze ma kogos bliskiego obok siebie.
  Domyslam sie, ze w tej chwili jest troszke rozgoryczona, wierze jednak, ze znajdzie jakies wyjscie z tej sytuacji.
  Na kazdej uczelni sa tzw. doradcy (cos takiego o czym napisalas, Dzial obslugi klientow) ktorzy pomagaja, z tego wynika, ze Pola nie trafila wczesniej na wlasciwa osobe.
  Nie wiem, dlaczego nikt jej nie poinformowal, ze anatomia to podstawa w ubieganiu sie na kazda uczelnie medyczna.

  Domyslam sie, ze jestescie przerazone kredytami i wysokoscia opat za studia, ale to jest nieuniknione. Wiekszosc ludzi kredytuje swoja nauke, pozygczki sa niskooprocetowane i rozlozone na wiele lat.
  A w chwili kiedy Pola bedzie miala dobre wyniki w nauce, moze starc sie o stypendium jak rowniez jest wiele innych form wynagradzania dobrych studentow.

  Pola dzielnie sobie radzi, i wierze, ze znajdzie rozsadne rozwiazanie, a Utah to piekny stan.
  Nie taki diabel straszny, jak go maluja:)
  Claro, usciski dla Poli i Ty sie trzmaj dzielna dziewczyno.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Witaj Ataner, całe wieki nie byłyśmy ostatnio na łączach :), ale po kolei, jak może zauważyłaś, staram się nie oceniać komentarzy, na zasadzie wolność słowa i wyboru treści.

   Kolejna sprawa, Pola będąc jeszcze na wcześniejszych studiach była już w kontakcie z Działem d/s Studentów Międzynarodowych, także wie o tych pożyczkach itd. Natomiast sprawa tej anatomii okazuje się wcale nie jest taka jasna. Chodzi o to, że w grupie szkół prywatnych typu dental school jest może tylko kilka, które wymagają, aby przyszły student ich uczelni zaliczył wcześniej anatomię! Inne uczelnie tego nie wymagają, bo i tak anatomia będzie kierunkiem wiodącym na pierwszym semestrze, czy nawet roku studiów. Także, to iż nikt jej nie zasugerował wzięcia tego przedmiotu, było nazwijmy to normalne.
   Ale nie ma tego, co by na dobre nie wyszło! Widocznie ta Arizona nie była jej przeznaczona!
   Pola już Ciebie zna i dziękuje za uściski. A wiesz, że byłam na ślubie Poli, ale o tym napisze później...

   Delete
 7. Claro,nie zapomnialam o Tobie. Zagladam do Ciebie czesto, ale czasami brak mi slow i nawet nie wiem co napisac.

  Domyslilam sie, ze zrobisz wszystko aby byc przy Poli w tym waznym dla niej dniu.
  Zycze Poli wszystkiego co najpiekniejsze na nowej drodze zycia i niech jej sie zawsze szczesci.
  Czekam na relacje.
  Usciski Claro:)  ReplyDelete
 8. Claro, jestem pewna ze Pola da sobie rade z roznymi trudnosciami zwiazanymi ze studiami, jest mloda, wie czego chce i dazy do tego. Na moja logike najtrudniejsze ma za soba, mam na mysli caly poczatek, nawet podjecie decyzji studiowania w USA i wyjechania itd...Teresa

  ReplyDelete

Drogi Gościu,

Zanim napiszesz choćby jedno słowo, nie krytykuj, nie osądzaj, tak od razu! Znasz raptem mój pseudonim, ale nie znasz mojej historii...